Google   Wpisz tekst do wyszukania:
Szukaj w internecie Szukaj w www.katedrapolowa.pl
Msza św. odpustowa i Dzień Flagi RP - 2 maja 2011 r.

<<wstecz


Wikariusz Generalny Biskupa Polowego, ks. płk January Wątroba przewodniczył wieczorem w Katedrze Polowej WP Mszy św. z okazji Dnia Flagi oraz przypadającej jutro uroczystości Matki Bożej Królowej Polski. Świątynia garnizonowa w Warszawie nosi wezwanie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, dlatego dziś w Katedrze Polowej można było uzyskać odpust zupełny.

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu flagowego i odegrania hymnu państwowego.

- Jest to dzień wdzięczności Bogu za naszą katedralną świątynię i parafię, którą tworzymy. Dlatego będziemy prosić w tej Mszy o błogosławieństwo dla parafian, żołnierzy w kraju i zagranicą, a dla zmarłych z naszej parafii o życie wieczne – powiedział na początku Eucharystii, proboszcz ks. płk Robert Mokrzycki.

W homilii ks. Wątroba podkreślił, że Chrystus zawierzając opiece Maryi apostoła Jana, powierzył jej całą ludzkość. –Dziś w sposób szczególny wspominamy jej opiekę nad Polską, której jest Królową – powiedział ks. Wątroba. Wikariusz generalny biskupa polowego podkreślił, że sens słów „od tej pory uczeń wziął ją do siebie”, każdy uważający się za chrystusowego ucznia powinien traktować bardzo osobiście. –Nie wystarczy zawiesić na ścianie obrazka z Matką Bożą. Wziąć Maryję do siebie oznacza przynależność do królestwa Chrystusowego, a to z kolei wiąże się z pracą nad sobą. Wziąć Matkę Boga do siebie oznacza wyzbycie się z życia panowania ciemności, wyzwolenie od nałogów, zauważanie drugiego człowieka, troska o bliźnich – powiedział.
Ks. Wątroba podkreślił, że obchodzony dziś Dzień Flagi ma przypominać Polakom nie tylko o szacunku dla barw wyróżniających nas spośród innych narodów, ale przede wszystkim uwrażliwić na wartości, które się za nimi kryją. Przypomniał też, że 2 maja obchodzony jest również dzień Polonii. – Pod tymi biało-czerwonymi barwami jednoczą się dziś serca wszystkich Polaków na całym świecie – powiedział.
Na koniec zawierzył zebranych opiece Najświętszej Maryi Panny, słowami zaczerpniętymi z listów s. Urszuli Ledóchowskiej.

Mszę św. koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego. W Eucharystii uczestniczyli m. in. wiceminister ON Czesław Piątas, gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa i gen. bryg. Mirosław Rozmus, komendant Żandarmerii Wojskowej. Wzdłuż naw bocznych świątyni stanęły poczty sztandarowe jednostek wojskowych i formacji mundurowych. Po Mszy św. odmówiona została litania loretańska.

Dziś w południe na Pl. Piłsduskiego odbyły się centralne uroczystości związane ze Dniem Flagi. Dzień Flagi RP obchodzony jest w Polsce po raz siódmy. Święto zostało ustanowione w 2004 roku. Ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Więcej zdjęć znajdziesz w galerii                                                                                                                      kes
 

 


<<wstecz

 

 

 

KATEDRA POLOWA WOJSKA POLSKIEGO
ul. Długa 13/15 00-238 Warszawa
Tel.: (+48)  261 877 702,  831 93 81, fax.: 261 879 871
nr konta: 40 1240 1138 1111 0010 0586 8666
e-mail: katedrapolowa@post.pl

 

MM ACTIVE © 2006-2016